Zváranie MIG/MAG
Je to tavný spôsob zvárania. Pri tomto type zvárania sa odtavujúca kovová elektróda používa tak na prenášanie el. oblúka aj ako zváracia prísada. Do zváracieho horáka sa privádza „nekonečný" zvárací drôt cez hnacie kladky.
Koniec drôtu je obkolesený plynovou dýzou, cez ktorú prechádza ochranný plyn, ktorý zabraňuje chemickým reakciám s kyslíkom. Tak sa zachová pevnosť a húževnatosť zvarenca.
Používajú sa dva typy ochranných plynou, ktoré sú zodpovedné za formu zvaru a prechod materiálu:
inertný plyn (MIG) – znamená málo reaktívny a používa sa na zváranie všetkých kovov okrem ocele. Má len čisto ochrannú funkciu.
aktívny plyn (MAG) – skladá sa zo zmesi vzácnych plynov, ktoré obsahujú podiel oxidu uhličitého a dobre reagujú. Okrem ochrannej funkcie má aj za úlohu vstupovať do chemických reakcií vo zvarovom kúpeli.
Zváracie zariadenie pre zváranie MIG/MAG sa skladá zo zdroja zváracieho prúdu, plynovej fľaše z ochranným plynom, redukčného ventila s prietokomerom, zásobníka zváracieho prúdu, podávacieho zariadenia a zváracieho horáka.
Výhody zvárania MIG/MAG
dobrý odtavovací výkon
hlbší zvar
jednoduché ovládanie
možnosť mechanizácie a automatizácie
vysoká hospodárnosť
zlepšenie hygieny prostredia
možnosť zvárať vo všetkých polohách
Nevýhody:
veľká možnosť tvorby chýb (studený spoj, neprievar)
treba zabezpečiť neustály prívod atmosféry
Zváranie TIG/WIG
TIG je medzinárodná skratka pre označenie zvárania el. oblúkom s pomocou neodtavujúcej sa elektródy v ochrannej atmosfére inertného plynu. Elektrický oblúk horí medzi neodtavujúcou sa elektródou a základným materiálom. Wolfrámová elektróda je upnutá v hlave horáku.
Cez túto hlavu prúdi aj plyn, ktorý vytvára ochrannú atmosféru. Ochranná atmosféra je tvorená z argónu, ktorá chráni zvar pred prístupom vzduchu a uľahčuje zapálenie oblúka.
Zváranie môže byť prevedené buď roztavením a zliatím základných materiálov, alebo s pridaním prídavného materiálu. Toto zváranie sa môže robiť buď ručne, čiastočne mechanizovane alebo úplne automatizovane.
Aj napriek tomu, že tejto metóde ja stále čoraz väčšou konkurenciou zváranie MIG/MAG a aj napriek pomalšej rýchlosti zvárania a menšiemu výkonu táto metóda stále patrí medzi zvárania z najvyššou možnou dosahovanou kvalitou. Dá sa použiť pre skoro všetky zvariteľné materiály, ale hlavnou oblasťou použitia sú nehrdzavejúce ocele, hliník a nikel.
Výhody:
výborná kontrola zvarového kúpeľa
možné zváranie bez prídavného materiálu
vysoká teplota oblúku
nedochádza k tepelnému ovplyvneniu základného materiálu
možné dosiahnutie veľkých hrúbok zvarov
výborná ochrana zvarového kúpeľa
prísun tepla je možné regulovať
možnosť zvárania v rôznych polohách (zváranie potrubia)
možné zváranie aj veľmi tenkých materiálov
Nevýhody:
vysoká technická náročnosť na zariadenie
malá produktivita
Tavné zváranie MMA 111
MMA je tavné zváranie popísané nasledovnými znakmi:
základný tepelný zdroj tvorí elektrický oblúk, ktorý je tvorený, za procesu zvárania, medzi obalenou elektródou a zváraním materiálom.
obalená elektróda, ktorá tvorí prídavný materiál sa postupne odtavuje v kvapalnej forme a privádza sa do zvarového kúpeľa. Elektróda pozostáva z jadra (väčšinou drôt, no môže byť tvorené napr.: odlievanou tyčkou alebo lisovaným práškom) a z obalu, ktorý je delený podľa účelu: a) elektrický – pozostáva z rôznych ionizačných látok, ktoré umožňujú lepšie zapaľovanie el. oblúka a stabilizujú horenie b) fyzikálny – slúži na ochranu kovu pred prísunom kyslíka a vodíka z okolitého prostrediac) metalurgický – dolegovanie a odlegovanie roztaveného kovu a i.
pohyb je vykonávaný zváračom (ručne)
zváranie začína zapálením el. oblúka a pokračuje, bez prerušovania, až do konca požadovaného zvárania, alebo kým sa neodtavý celá elektróda. V tom prípade sa elektróda vymení a postup sa opakuje.
Výhody:
vysoká kvalita spojov
veľký výber prídavných materiálov
maximálna flexibilita a rýchlosť nasadenie
maximálna dostupnosť a relatívne nízka závislosť na vplyvoch prostredia
použiteľnosť a univerzálnosť v rôznych situáciach a polohách
použiteľnosť pre všetky triedy zvarkov podľa veľkosti
vysoká spoľahlivosť počas realizácie a nižšie investičné náklady
Nevýhody:
nižšia produktivita v porovnaní s metódami MIG, MAG a ZPT
vyššia tvorba chýb (pórovitosť)
potrebné odstraňovať trosku
nemožná automatizácia a mechanizácia
zvýšené množstvo škodlivých látok